MARRIOTT GROUP KÜRESEL GİZLİLİK BİLDİRİMİ

Son Güncelleme: 1 Temmuz, 2016

Marriott International, Inc. ve The Ritz-Carlton Hotel Company, L.L.C., dahil tüm iştiraklerinden oluşan The Marriott Group olarak sizi misafirimiz gibi görüyor ve gizliliğinize önem veriyoruz. Bilgileri toplama, kullanma ve açıklama yöntemlerimiz konusunda sizi bilgilendirmek istiyoruz. Bu Gizlilik Bildirimi, Marriott Group'un aşağıdaki yollarla topladığı bilgilere ilişkin gizlilik uygulamalarını açıklamaktadır: Marriott.com, Ritz-Carlton.com ve Marriott Group'un sahip olduğu veya yönettiği diğer web siteleri (topluca “Web siteleri” olarak anılacaktır) dahil tarafımızdan işletilen ve bu Gizlilik Bildirimine eriştiğiniz web siteleri, bilgisayar veya mobil cihazlarda kullanılmak üzere sunduğumuz yazılım uygulamaları (“Uygulamalar”), yönettiğimiz ve bu Gizlilik Bildirimine eriştiğiniz sosyal medya hesapları (topluca “Sosyal Medya Hesapları”), bu Gizlilik Bildirimini linkini size gönderdiğimiz HTML formatlı e-posta mesajları ve bizimle yaptığınız yazışmalar, otellerimizden veya diğer tesislerimizden birinde yaptığınız konaklamalar (Web siteleri, Uygulamalar ve Sosyal Medya Hesaplarımız, “Online Hizmetler,” ve çevrim dışı kanallarla birlikte topluca “Hizmetler”). Bize Kişisel ve Diğer Bilgileri vererek bu Gizlilik Bildiriminin Hüküm ve Koşullarını kabul etmiş olursunuz.

Drawers

Kişisel Bilgilerin Toplanması

Kişisel Bilgiler” sizi birey olarak tanımlayan veya tanımlanan bir bireyle ilişkilendiren bilgilerdir. Toplayacağımız Kişisel Bilgiler şunları kapsayabilir:  

 • İsim, cinsiyet, ev ve iş adresi, telefon numarası ve e-posta adresi, iş unvanınız, doğum yeri ve tarihiniz, uyruğunuz; pasaport, vize veya devlet tarafından verilmiş diğer kimlik bilgileriniz;
 • Kaldığınız oteller, giriş ve çıkış tarihiniz, satın alınan ürün ve hizmetler, özel talepler, hizmet tercihlerinizle ilgili bilgi ve gözlemler (oda türü, tesisler, tatil tercihleri, istenen hizmetler, çocukların yaşları veya kullanılan hizmetlerin diğer boyutları) dahil misafir konaklama hizmetleri;
 • Çevrilen telefon numaralar, alınan/gönderilen fakslar veya misafirlere konaklamaları sırasında sağladığımız telefon hizmetlerine bağlanıldığında alınan telefon mesajları;
 • Kredi ve bankamatik kartı numarası;
 • Marriott veya Ritz-Carlton Rewards bilgileri, online kullanıcı hesap bilgileri, profil veya parola bilgileri ve diğer sık uçan ya da seyahat ortağı program bilgileri;
 • Kurumsal bir hesabın çalışanı, bayi veya başka tür bir iş ortağı iseniz işveren bilgileri veya ilgili diğer bilgiler, (örneğin seyahat acentesi veya toplantı ve etkinlik organizatörü);
 • İş yaptığımız üçüncü taraflar (seyahat acenteleri veya benzeri tedarikçiler) üzerinden elde edebileceğimiz sizinle ilgili diğer iletişim bilgileri;
 • Profil resmi;
 • Sosyal medya hesap kimliği veya kullanıcı kimliği.

Hizmetlerle ilgili olarak bize veya hizmet tedarikçilerimize diğer kişilerle ilgili Kişisel Bilgiler vermeniz (örneğin başka biri için rezervasyon yapmanız) durumunda buna yetkiniz olduğunu ve bu bilgilerin Gizlilik Bildirimi uyarınca kullanılmasına izin verdiğinizi kabul etmiş olursunuz.

Hizmet tedarikçilerimizle, şunlar dahil çeşitli yollardan Kişisel Bilgileri toplayabiliriz:

 • Online Hizmetler üzerinden: Rezervasyon yaptığınızda ya da bizden başka şekilde ürün ve hizmet satın aldığınızda, online mesajlaşma hizmetlerinden bize ulaştığınızda, olası özel talepleriniz veya tercihlerinizle ilgili bizi bilgilendirdiğinizde, bir bültene, ankete, yarışmaya veya promosyon teklifine kaydolduğunuzda.
 • Çevrim Dışı Hizmetler üzerinden: Örneğin tesislerimizden birini ziyaret ettiğinizde, telefonla rezervasyon yaptığınızda veya müşteri hizmetlerine ulaştığınızda sizden çevrim dışı olarak Kişisel Bilgiler toplayabiliriz.
 • Diğer Kaynaklar üzerinden: Halka açık veri tabanları, müşterek pazarlama ortakları ve üçüncü taraflar gibi diğer kaynaklardan Kişisel Bilgilerinizi alabiliriz. Bunlar seyahat acentenizden, havayolu şirketinden, kredi kartınızdan, diğer ortaklardan ve sosyal medya platformlarından (arkadaş veya başka şekilde bağlantıda olduğunuz kişiler dahil) alınan bilgileri kapsayabilir. Örneğin sosyal medya hesabınızı kullanarak Online Hizmetler'de oturum açar, bağlanır veya link verirseniz, sosyal medya hesabınızdaki belirli Kişisel Bilgiler bizimle paylaşılır ki bunlar profilinizi veya arkadaşlarınızın profillerini oluşturan Kişisel Bilgileri kapsayabilir.
 • Yetkili Lisans Sahiplerinden: Marriott Group şirketleri zaman zaman Marriott Group markası altında ürün ve hizmetler satmak için üçüncü taraflarla lisans anlaşmaları veya benzeri anlaşmalar yapabilir. Bu tür "Lisans Sahipleri" Marriott Group'tan bağımsızdır. Marriott Group'tan bağımsız olan Yetkili Lisans Sahipleri'nden bazıları şunlardır: Marriott Vacation Club işletmecisi Marriott Vacations Worldwide Corporation ve Ritz-Carlton Residences gibi Marriott ve Ritz-Carlton gayrimenkullerinin geliştiricileri ile Marriot Rewards Credit Card yayımcı firması.
 • Diğer Malik ve İmtiyaz Sahiplerinden:  Marriott markalı tesislerin sahiplerinden ve imtiyaz sahiplerinden konaklama bilgileri, ödeme bilgileri, hizmet tercihlerine ilişkin gözlemler gibi sizinle ilgili Kişisel Bilgiler alırız.
Kişisel Bilgilerin Kullanımı

Kişisel Bilgileri çeşitli şekillerde kullanabiliriz. Örneğin:

 • Talep ettiğiniz hizmetleri sağlamak için; örneğin, rezervasyonları kolaylaştırmak, doğrulama veya giriş öncesi mesajları göndermek; toplantı, etkinlik ve kutlamalarda size yardımcı olmak, konaklama planı yaptığınız otel ve bölge ile ilgili diğer bilgileri sağlamak için.
 • Rezervasyon ve konaklamanızı tamamlamak ve gerçekleştirmek, örneğin ödemenizi işlemek, odanızın müsaitliğini sağlamak ve size ilgili müşteri hizmetlerini sunmak için.
 • eFolio programımızla bağlantılı olarak. Rezervasyon yaparken girilen Marriott veya Ritz-Carlton Rewards numaranız eFolio tanımlama bilgisi görevi görür ve faturanızın e-posta adresinize iletilmesini sağlar. Marriott veya Ritz-Carlton Rewards numaranız başka bir kişinin oda rezervasyonunda kullanılırsa veya siz başka bir kişiye rezervasyon yapar ve bunun için kendi e-posta adresinizi verirseniz o kişinin faturası da sizin e-posta adresinize gönderilir. Bir kişi sizin Marriott veya Ritz-Carlton Rewards numaranız veya e-posta adresinizle rezervasyon yaptığında, konaklama sırasında resepsiyondan alternatif düzenleme yapmadığı takdirde, faturasının sizin e-posta adresinize gönderileceğini o kişiye bildirmek sizin sorumluluğunuzdadır.
 • Size idari bilgileri pazarlama bildirimleri, promosyon teklifleri, periyodik müşteri memnuniyeti, pazar araştırması veya kalite güvence anketleri göndermek için.
 • Otellerimizden birinde kaldığınızda deneyiminizi kişiselleştirmek ve Online Hizmetlerle ilgili olarak size uygun ürün ve teklifler sunmak için.
 • Çekilişlere, yarışmalara ve diğer promosyonlara katılmanıza olanak tanımak ve bu etkinlikleri yönetmek için. Bu etkinliklerden bazıları için ekstra kurallar olabilir ve bunlar Kişisel Bilgilerinizin kullanımına ve açıklanmasına ilişkin ek bilgiler içerebilir. Bu tür kuralları dikkatlice okumanızı öneririz.
 • Veri analizi, denetim, güvenlik ve dolandırıcılık izleme ve önleme (kapalı devre televizyon, kartlı anahtarlar ve diğer güvenlik sistemleri kullanılarak), yeni ürün geliştirme; Hizmetlerimizi geliştirme, iyileştirme ve değiştirme, kullanım trendlerini belirleme, promosyon kampanyalarımızın etkinliğini saptama ve iş aktivitelerimizi yürütme ve genişletme gibi iş amaçlarımız için.

Ayrıca Kişisel Bilgileri Marriott veya Ritz-Carlton Rewards gibi sadakat programlarımızla bağlantılı olarak aşağıdaki amaçlarla kullanabiliriz:

 • Size hesap durumunuz ve aktivitelerinizle ilgili bilgi göndermek için;
 • Hak kazandığınız avantajları değerlendirmek için;
 • Marriott Rewards Kredi Kartı ile kazanılan puanları yönetmek için;
 • Nasıl puan kazanmak istediğinize dair tercihlerinizi yönetmek (örneğin hava alanı ve diğer şirket sadakat programlarına katılmak), puan ve işlem aktivitelerinizi izlemek için;
Kişisel Bilgilerin Açıklanması

Kişisel Bilgileriniz, global bir otel şirketi olarak sunduğumuz aşağıdaki hizmetlerle ilişkili olarak açıklanabilir:

 • Rezervasyonlar: Rezervasyon yapmak için verdiğiniz Kişisel Bilgiler rezervasyon talebinizin gerçekleştirilmesi için ilgili otel ile paylaşılır. Bu otelin sahibi ve yöneticisi Marriott olabileceği gibi üçüncü bir taraf da olabilir. Konaklamanızdan sonra, konaklama bilgileriniz, tercihleriniz, oda/konaklama türünüz ve yararlandığınız hizmetler gibi Kişisel Bilgileriniz kaydedilir.
 • Marriott Group Bünyesinde: Kişisel Bilgilerinizi, bu Gizlilik Bildiriminde açıklandığı şekilde, otellerimizden birinde konaklamanızla ilgili hizmetler sunmak ve tercihlerinize uygun pazarlama bildirimleri göndermek gibi amaçlar için Marriott Group bünyesindeki diğer şirketlerle paylaşabiliriz.
 • Hizmet Sağlayıcılara: Kişisel Bilgileri, otellerimizde spa ve restoran, web sitesi barındırma, veri analizi, ödeme işlemleri, sipariş işleme, bilgi teknolojileri ve ilgili altyapı provizyonu, müşteri hizmetleri, e-posta dağıtımı, denetim ve diğer hizmetleri sunan üçüncü taraf hizmet sağlayıcılarla paylaşabiliriz.
 • Yetkili Lisans Sahiplerine: Kişisel Bilgilerinizi bizden yaptığınız bir rezervasyonla ilgili olarak, Seyahatle İlgili Hizmet teklifleri bağlamında veya Marriott ve Ritz Carlton markalı gayrimenkul geliştiricileriyle ya da Yetkili Lisans Sahibinin lisans aldığı işin pazarlama ve operasyonunu sağlaması için Yetkili bir Lisans Sahibi ile paylaşabiliriz. Bu tür Kişisel Bilgiler örneğin Marriott veya Ritz-Carlton Rewards bilgilerini de kapsayabilir. Marriott Vacation Club gibi bir Yetkili Lisans Sahibi tarafından işletilen bir web sitesini ziyaret ettiğinizde o Web sitesinde verdiğiniz Kişisel Bilgilerin bu Gizlilik Bildirimine değil de ilgili Yetkili Lisans Sahibinin gizlilik politikasına tabi olacağını lütfen unutmayınız.
 • İmtiyaz Sahiplerine:  Kişisel Bilgilerinizi bizden yaptığınız bir rezervasyonla ilgili olarak Hizmetler bağlamında İmtiyaz Sahipleri ile paylaşabiliriz.
 • Seyahatle İlgili Hizmetler: Kişisel Bilgilerinizi, size Marriott veya Ritz-Carlton markalı ürünler sunmalarına olanak sağlayan anlaşmalar yaptığımız seçkin üçüncü taraflarla paylaşabiliriz. Örneğin, bu paylaşımla ilgili üçüncü taraflar hava alanı biletleri veya kiralık araçlar gibi seyahatle ilgili diğer hizmetleri de içeren satın alma paketleri için size tek bir kaynak sunabilirler.  Bu Gizlilik Bildiriminde, bir araç kiralamak için gerekli bilgiler gibi, sonradan bu üçüncü taraflardan birine doğrudan sağladığınız bilgilere yer verilmemiştir.
 • eFolio Programı: Eğer Marriott'un eFolio Programına katılan bir şirketi çalışanıysanız ve Marriott ortağı bir tesiste otel masraflarınızı (otel folyosu) işvereninizin size sağladığı kurumsal kredi kartını kullanarak ödüyorsanız, otel konaklamanız sırasında size sağlanan ürün ve hizmetleri detaylandıran otel folyonuzun bir ekstresi kredi kartı şirketine veya acentelerine gönderilir ve onlar da çalışan masraflarının karşılanmasını kolaylaştırmak üzere o ekstreyi işvereninize iletirler. Bu Gizlilik Bildirimi, Kişisel Bilgilerinizin işvereniniz, kredi kartı şirketleri, bankalar veya acenteleri tarafından kullanılmasıyla ilgili değildir ve onların uygulamalarından sorumlu tutulamayız.
 • Çekiliş, Yarışma ve Diğer Promosyonların Sponsorları.
 • Sosyal Medya Üzerinden: Sosyal medya hesabınızı Online Hizmetler hesabınıza bağlayıp bağlamadığınız veya sosyal medya hesabınızdan Online Hizmetlere hesabınıza giriş yapıp yapmadığınız gibi sosyal paylaşım aktivitenizle ilişkili olarak Kişisel Bilgilerinizi sosyal medya hesabınızla ilgili arkadaşlarınızla, diğer Web sitesi kullanıcılarıyla ve sosyal medya hesabı sağlayıcınızla paylaşabiliriz. Online Hizmetler hesabınızı ve sosyal medya hesabınızı bağlayarak, bilgilerinizi sosyal medya hesabı sağlayıcınızla paylaşma yetkisi vermiş ve paylaştığımız bilgilerin kullanımının sosyal medya sitesinin gizlilik politikasına tabi olacağını kabul etmiş olursunuz. Eğer Kişisel Bilgilerinizin diğer kullanıcılarla veya sosyal medya hesabı sağlayıcınızla paylaşılmasını istemiyorsanız lütfen sosyal medya hesabınızla Online Hizmetler hesabınızı birbirine bağlamayınız ve Online Hizmetlerde sosyal paylaşımlarda bulunmayınız.

  Ayrıca, mesaj panolarında, sohbet, profil sayfaları, bloglar ile bilgi ve materyal (Sosyal Medya Sayfalarımız dahil, bunlarla sınırlı olmamak üzere) gönderebileceğiniz diğer servislerde bilgi paylaşmayı seçtiğinizde, bu servisler üzerinden paylaştığınız veya açıkladığınız bilgiler herkes tarafından görülebilir, diğer kullanıcılar ve halk tarafından kullanılabilir. Online Hizmetlerde bilgi paylaşmaya karar verirken çok dikkatli olmanızı öneririz.
 • Kurumsal Yeniden Yapılanma: İşletmemizin, varlıklarımızın veya hisselerimizin tamamının ya da bir kısmının yeniden yapılandırılması, birleşmesi, satışı, ortak girişim, atanması, transferi veya başka şekilde tasarruf edilmesi durumunda (iflas ve benzeri durumlar dahil) Kişisel Bilgilerinizi üçüncü taraflarla paylaşabiliriz.

Ayrıca gerekli veya uygun olduğuna inandığımız şu durumlarda Kişisel Bilgilerinizi kullanabilir veya paylaşabiliriz: (a) ikamet ettiğiniz ülke dışındaki yasalar da dahil, cari kanunlar uyarınca; (b) yasal süreçlere uymak amacıyla; (c) ikamet ettiğiniz ülke dışındaki kamu ve devlet otoriteleri de dahil kamu ve devlet otoritelerinden gelen taleplerin gereği olarak; (d) hüküm ve koşullarımızın uygulanmasını sağlamak amacıyla; (e) operasyonlarımızı veya iştiraklerimizden birinin operasyonlarını korumak adına; (f) kendimize, iştiraklerimize, size veya başkalarına ait hakları, mahremiyeti, güvenlik veya mülkiyeti korumak için; (g) mevcut çözümlere ulaşmamıza veya karşılaşabileceğimiz zararları sınırlamamıza olanak tanımak için.

Diğer Bilgilerin Toplanması

 “Diğer Bilgiler” özel kimliğinizi açığa çıkarmayan veya bir bireyle doğrudan ilişkili olmayan şu tür bilgilerdir:

 • Tarayıcı ve cihaz bilgileri
 • Uygulama kullanım bilgileri
 • Çerezler, piksel etiketleri ve diğer teknolojilerle toplanan bilgiler
 • Tarafınızdan sağlanan demografik ve diğer bilgiler
 • Toplanmış bilgiler

Diğer Bilgilere cari yasalar çerçevesinde Kişisel Bilgiler olarak bakmamız gerekirse, bilgileri bu Bildirimde açıklandığı şekilde Kişisel Bilgileri kullanma ve açıklama amaçlarımız doğrultusunda kullanabiliriz.

Biz ve üçüncü taraf hizmet sağlayıcılarımız Diğer Bilgileri çeşitli yöntemlerle toplayabiliriz. Örneğin:

 • Tarayıcınız veya cihazınız üzerinden: Belirli bilgiler çoğu tarayıcı veya cihazınız tarafından otomatik olarak toplanır. Örneğin Medya Erişim Kontrol (MAC) adresiniz, bilgisayarınızın türü (Windows veya Macintosh), ekran çözünürlüğü, işletim sistemi adı ve sürümü, cihaz üreticisi ve modeli, dil, İnternet tarayıcı türü ve sürümü, kullandığınız Online Hizmetlerin (örneğin Uygulamalar) adı ve sürümü gibi. Bu bilgileri Online Hizmetlerin düzgün şekilde işlemesini sağlamak için kullanırız.
 • Uygulama Kullanımınız Üzerinden: Bir Uygulama indirdiğiniz ve kullandığınız zaman biz ve hizmet sağlayıcılarımız Uygulama kullanım verilerini izleyebilir ve toplayabiliriz. Örneğin, cihazınızdaki Uygulamanın sunucularımıza erişim tarihi ve saati, cihaz numaranıza göre Uygulamanıza hangi bilgi ve dosyaların indirildiği gibi.
 • Çerezlerin kullanımı:  Çerezler, kullandığınız bilgisayarda veya mobil cihazda saklanan bilgi parçalarıdır. Çerezler sayesinde tarayıcı türleri, Online Hizmetlerde geçirilen zaman, ziyaret edilen sayfalar, başvurulan URL'ler, dil tercihleri ve diğer trafik verileri hakkında bilgi toplayabiliriz. Biz ve hizmet sağlayıcılarımız; bu bilgileri güvenliğinizi sağlamak, gezinmenizi kolaylaştırmak, bilgileri daha etkin görüntülemenizi sağlamak, istatistiksel bilgiler toplamak, Online Hizmetleri kullanma deneyiminizi kişiselleştirmek, online rezervasyon işlemleri gibi Online Hizmetleri kullanmanızda yardımcı olacak şekilde bilgisayarınızı tanımak için kullanırız. Ayrıca tasarım ve işlevini sürekli geliştirmek, nasıl kullanıldığını anlamak ve ilgili soruları çözmemize yardımcı olması için Online Hizmetler hakkında istatistiksel bilgiler toplarız.

  Çerezler ayrıca hangi reklam veya tekliflerimizin ilginizi daha çok çekeceğini anlamamıza ve siz Online Hizmetleri kullanırken onları göstermemize veya reklam ve pazarlama e-postaları göndermemize imkan tanır. Çerez veya diğer teknolojileri aynı zamanda online reklam ve pazarlama e-postalarımıza verilen tepkileri izlemek için de kullanabiliriz. Çerezler üzerinden bilgi toplanmasını istemiyorsanız, çoğu tarayıcıda bulunan ve çerezleri otomatik olarak reddetmenizi sağlayan veya belirli bir siteye ait bir çerezi (veya çerezleri) kabul etmek isteyip istemediğinizi soran basit prosedürden faydalanabilirsiniz. Bilgi için buraya da başvurabilirsiniz http://www.allaboutcookies.org/manage-cookies/index.html . Çerezleri kabul etmek için tarayıcınızdaki ayarları değiştirebilir veya Marriott.com adresinden "İzlenme Tercihleri"ne tıklayarak izleme tercihlerinizi yönetebilirsiniz. Bununla birlikte, çerezleri kabul etmek istemezseniz, Online Hizmetleri kullanırken bazı sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Örneğin bilgisayarınızı tanıyamayabiliriz ve her girişte yeniden oturum açmanız gerekebilir. Ayrıca ilgi ve ihtiyaçlarınıza uygun reklam ve diğer tekliflerimizi alamayabilirsiniz. Şu an için tarayıcıların "İzlenme" sinyallerine yanıt veremiyoruz.
 • Piksel etiketlerinin ve diğer benzer teknolojilerin kullanımı: Piksel etiketleri (aynı zamanda web işaretçisi ve şeffaf GIF olarak bilinir) bazı Online Hizmetlerle bağlantılı olarak, başka amaçlarla birlikte, Online Hizmet kullanıcılarının (e-posta alıcıları dahil) hareketlerini izlemek, pazarlama kampanyalarımızın başarısını ölçmek, Online Hizmetlerin kullanımı ve dönüş oranları ile ilgili istatistik toplamak için kullanılabilir. Ayrıca, Hizmetlerin kullanımı ile ilgili bilgileri toplayan ve analiz eden, ayrıca aktivite ve trendlerle ilgili rapor vermek için çerezleri ve benzeri teknolojileri kullanan Google Analytics ve Adobe Analytics'ten de yararlanırız.  Bu hizmetler, diğer Web sitelerinin, uygulamaların ve online kaynakların kullanımına ilişkin bilgi toplayabilir.  Google’ın uygulamalarına dair bilgi almak için www.google.com/policies/privacy/‌partners/ adresini ziyaret edebilir ve kapsam dışında kalmak için https://tools.google.com/dlpage/gaoptout adresindeki Google Analytics Kapsamı Dışında Kalma Tarayıcı Eklentisini indirebilirsiniz. Adobe hakkında daha fazla bilgi almak ve kapsam dışında kalmak için: http://www.adobe.com/privacy/opt-out.html .
 • Adobe Flash teknolojisinin (Flash Local Shared Objects (“Flash LSOs”) dahil) ve diğer benzer teknolojilerin kullanımı: Başka amaçlarla birlikte, Online Hizmetleri kullanımınıza ilişkin bilgi toplamak ve saklamak için Flash LSO'ları ve diğer teknolojileri kullanabiliriz. Bilgisayarınızda Flash LSO'ların depolanmasını istemiyorsanız sadece Flash player ayarlarınızı değiştirebilir, Web Sitesi Depolama Ayarları Panelinde bulunan araçları kullanarak Flash LSO'ların depolanmasını engelleyebilirsiniz. Aynı zamanda Global Depolama Ayarları Paneline gidip talimatları (bunlar örneğin var olan Flash LSO'ların (Macromedia sitesinde "bilgiler" olarak adlandırılır) nasıl silineceğini, Flash LSO'ların bilgisayarınıza izinsiz kaydedilmesinin nasıl engelleneceğini ve (Flash Player 8 ve üstü için) o anda bulunduğunuz sayfanın işletmecisi tarafından sunulmayan Flash LSO'ları nasıl engelleyeceğinizi açıklayan talimatlar olabilir) izleyerek Flash LSO'ları kontrol edebilirsiniz. Unutmayın ki Flash Player'ın Flash LSO'ların kabulünü sınırlayacak veya kısıtlayacak şekilde ayarlanması, Online Hizmetlerle bağlantılı olarak kullanılanlar dahil bazı Flash uygulamalarının işlevselliğini azaltabilir veya sekteye uğratabilir. Ayrıntılı bilgi için buraya başvurabilirsiniz: https://helpx.adobe.com/flash-player/kb/disable-local-shared-objects-flash.html
 • IP Adresi: IP adresiniz, İnternet Servis Sağlayıcınız (ISP) tarafından kullandığınız bilgisayara otomatik olarak atanan bir numaradır. Bir kullanıcı Online Hizmetlere girdiğinde, IP numarası tanımlanarak ziyaret saati ve ziyaret ettiği sayfa(lar) ile birlikte sunucu günlük dosyalarına otomatik olarak kaydedilir, .  IP adreslerinin toplanması standart bir işlemdir ve birçok Web sitesi, uygulama ve diğer servisler tarafından otomatik olarak yapılır. IP adreslerini, kullanım düzeylerini hesaplama, sunucu sorunlarını tespit etme ve Online Hizmetleri yönetme gibi amaçlar için kullanırız. Aynı zamanda yaklaşık konumunuzu da IP adresinizden çıkarabiliriz.
 • Fiziksel Konum ve Mobil Konum Bazlı Hizmetler: Örneğin uydu, baz istasyonu, WiFi sinyalleri ve diğer teknolojileri kullanarak cihazınızın fiziksel konumunu öğrenebiliriz. Cihazınızın fiziksel konumunu size kişiselleştirilmiş konum bazlı hizmet ve içerikler sunmak, örneğin yakınınızdaki bir oteli bulmanıza yardımcı olmak için kullanabiliriz.

  Eğer Uygulamalarımızdan birini indirdiyseniz, mobil cihazınızın Bluetooth veya benzer özelliklerini kullanarak ortak otellerimizin yakınında olduğunuzda konumunuzla ilgili bilgi almamızı sağlayacak teknolojilerin kullanımına onay vererek özel teklifler almak için kaydolabilirsiniz. Bu bilgileri, özel teklifler almak için Uygulamanızdan (ilk oturum açtığınızda veya daha sonra) onay vermeniz ve bu özellikleri mobil cihazınızda etkinleştirmeniz durumunda toplayabiliriz. Bunları yaptıysanız, ortak otellerimizden birinde veya yakınında olduğunuzda Uygulamamız siz oturumu kapatana (örneğin Uygulama arka planda çalışıyorsa bu bilgileri toplayacaktır) ya da telefon veya diğer cihazlarınızın ayarlarını kullanarak mobil cihazınızın Marriott Uygulamasına benzer özelliklerini devre dışı bırakana kadar konum bilgilerini toplamaya devam edecektir.

  Ayrıca cihazınızın fiziksel konumuyla birlikte, hangi reklamlara baktığınızı ve topladığımız diğer bilgileri size daha kişiselleştirilmiş içerikler sunmak ve reklam kampanyalarının etkinliğini değerlendirmek için pazarlama ortaklarımızla paylaşabiliriz. Bazı durumlarda bu tür kullanımlara ve/veya cihazınızın konumunun paylaşılmasına izin verip vermediğiniz sorulabilir. İzin vermemeniz durumunda biz ve/veya pazarlama ortaklarımız size uygun kişiselleştirilmiş hizmet ve içerikleri sunamayabiliriz.
 • Bilgi toplayarak: Toplanmış Kişisel Bilgiler kişisel olarak sizi veya bir başka Hizmet kullanıcısını tanımlamaz (örneğin belirli bir telefon alan koduna sahip kullanıcıların oranını hesaplamak için Kişisel Bilgiler toplayabiliriz).

 

Diğer Bilgilerin Kullanımı ve Paylaşılması

Diğer Bilgileri cari kanunların izin verdiği haller dışında herhangi bir amaç için kullanabilir ve paylaşabiliriz. Bazı durumlarda Diğer Bilgilerle Kişisel Bilgileri beraber kullanabiliriz (adınızla konumunuzu birleştirmek gibi). Bu durumda, birleştirilen bilgilere, birlikte kullanıldıkları sürece, Kişisel Bilgiler olarak muamele ederiz.

 • Üçüncü Taraf Hizmetleri: Hizmetlerin link verdiği üçüncü taraflarca işletilen herhangi bir site veya hizmet, üçüncü taraf ödeme hizmetleri ya da otellerimizdeki yüksek hızlı İnternet sağlayıcılarının giriş sayfası olan üçüncü taraf Web siteleri de dahil olmak üzere üçüncü tarafların gizliliği, bilgileri veya diğer uygulamaları bu Gizlilik Bildiriminin konusu değildir ve bunlardan sorumlu tutulamayız. Online Hizmetlerde bir bağlantıya yer verilmesi, bağlantı verilen site veya hizmetin bizim tarafımızdan ya da iştiraklerimiz tarafından onaylandığı anlamına gelmez. Bu üçüncü tarafların Kişisel Bilgilerinizi toplaması, kullanması ve paylaşması konusunda hiçbir kontrolümüz veya sorumluluğumuz söz konusu değildir.

Ayrıca; Facebook, Apple, Google, Microsoft, RIM veya bir başka uygulama geliştirici, uygulama sağlayıcı, sosyal medya platform sağlayıcısı, işletim sistemi sağlayıcısı, kablosuz hizmet sağlayıcısı veya cihaz üreticisi gibi diğer kuruluşların bilgi toplama, kullanma, paylaşma veya güvenlik politikaları ve uygulamaları konusunda, Uygulamalarımız veya Sosyal Medya Sayfalarımız üzerinden veya bunlarla bağlantılı olarak paylaştığınız Kişisel Bilgileriniz de dahil olmak üzere hiçbir sorumluluğumuz yoktur.

 • Üçüncü Taraf Reklamcılar: Online Hizmetlere ve diğer Web sitelerine veya online hizmetlere girdiğiniz ve bunları kullandığınız zaman, online Hizmetlere ve diğer Web sitelerine veya online hizmetlere giriş ve kullanım bilgilerinize dayanarak ilginizi çekebilecek ürün ve hizmetlerle ilgili reklamlar sunmak için üçüncü taraf reklam şirketlerini kullanabiliriz.  Bunun için, bu şirketler tarayıcınıza benzersiz bir çerez yerleştirebilir veya tanımlayabilirler (piksel etiketlerinin kullanımı dahil). Bu uygulama ve onunla ilgili seçenekleriniz hakkında ayrıntılı bilgi almak için: http://www.networkadvertising.org/managing/opt_out.asp ve http://www.aboutads.info/ . Mobil uygulamalarda kapsam dışı kalmak için www.aboutads.info/appchoices adresinden AppChoices uygulamasını indirebilirsiniz.

Drawers

Güvenlik

Kuruluşumuzda Kişisel Bilgileri korumak için makul kurumsal, teknik ve idari önlemleri uygulamaya gayret etmekteyiz. Ne yazık ki hiçbir veri iletim veya depolama sistemi %100 güvenlik garantisi sağlamamaktadır. Eğer bizimle olan etkileşiminizin artık güvenli olmadığına inanmak için nedeniniz varsa (örneğin hesabınızın güvenliğinin delindiğini düşünüyorsanız) lütfen aşağıdaki “Bize Ulaşın” bölümünden bizi derhal bilgilendiriniz.

Seçenekler, Erişim ve Muhafaza

Eğer bizden artık pazarlama içerikli e-postalar almak istemiyorsanız, abonelik sonlandırma sayfamıza giderek ya da bizden aldığınız e-postalardan birindeki talimatları izleyerek üyelikten çıkabilirsiniz.

Ayrıca, Marriott Rewards ve The Ritz-Carlton Rewards üyeleri de Rewards hesabından veya Internet Customer Care - Unsubscribe, 1818 North 90 Street, Omaha, Nebraska 68114-1315 ABD adresine bir mektup göndererek bildirim listemizden çıkabilirler.

Mümkün olan en kısa sürede talebinizi/taleplerinizi gerçekleştirmeye gayret edeceğiz. Unutmayın ki pazarlama içerikli e-posta listemizden çıksanız bile, size bazı önemli idari mesajları göndermeye devam ederiz ve bunlar devre dışı bırakılamaz.

California'da Yaşayanlar için Önemli Not: California'da yaşayan ve bize Kişisel Bilgilerini sağlamış olan bireysel müşterilerimiz, Kişisel Bilgilerin belirli kategorilerinin doğrudan pazarlama amaçları için Marriott Group bünyesindeki iştirakler dahil üçüncü taraflarla paylaşımına dair bilgi talebinde bulunabilirler. Bu tür talepler privacy@marriott.com, veya:

Marriott International, Inc.
Global Compliance, Privacy
10400 Fernwood Road
Bethesda, MD 20817
Amerika Birleşik Devletleri adreslerine gönderilmelidir.

Böyle bir talebin ulaşmasını takiben otuz gün içinde, bir önceki takvim yılına ait olan, üçüncü tarafça doğrudan pazarlama amacıyla, üçüncü taraflarla paylaşılan kişisel bilgi kategorilerinin bir listesini bu üçüncü tarafların isim ve adresleriyle birlikte temin ederiz. Bunun için, bir takvim yılı içinde birden çok talepte bulunulabilir. Bu paragrafta belirtilen adresler dışındaki adreslere yapılan taleplere karşılık vermeme hakkımız saklıdır.

Kişisel Bilgilerinize erişme, değiştirme veya gizleme:

Eğer daha önce bize temin ettiğiniz kişisel bilgilerinizi gözden geçirmek, düzeltmek, güncellemek, gizlemek veya silmek isterseniz privacy@marriott.com, veya:

Marriott International, Inc.
Global Compliance, Privacy
10400 Fernwood Road
Bethesda, MD 20817
Amerika Birleşik Devletleri adresinden bize ulaşabilirsiniz.

Talebinizde lütfen hangi Kişisel Bilgileri değiştirmek istediğinizi, Kişisel Bilgilerinizin veri tabanımızda gizlenmesini isteyip istemediğinizi, veya Kişisel Bilgilerinizi kullanmamıza dair koymak istediğiniz diğer sınırlamaları açıkça belirtiniz. Güvenliğiniz için, yalnızca bize talebinizi iletmek için kullandığınız belirli e-posta adresinizle ilişkili Kişisel Bilgilerinize dair taleplerinizi gerçekleştirebiliriz. Ayrıca, talebinizi gerçekleştirmeden önce kimliğinizi doğrulamamız gerekebilir. Mümkün olan en kısa sürede talebinizi gerçekleştirmeye gayret edeceğiz.

Muhafaza: Özel olarak talep edilmediği sürece, bize Hizmetler üzerinden veya başka şekilde hassas (örneğin, sosyal güvenlik numarası, TC kimlik numarası, ırk veya etnik temele dayalı bilgiler, siyasi görüşler, dini ve diğer inançlar, sağlık, biyometrik veya genetik özellikler, suç geçmişi veya sendika üyeliği gibi) Kişisel Bilgileri göndermemenizi veya paylaşmamanızı rica ediyoruz.

Unutmayın ki kayıtlarımız ve/veya bilgi değişikliği veya silinme talebinizden önce başladığınız işlemleri tamamlamak için belirli bilgileri muhafaza etmemiz gerekebilir (mesela bir satın alma veya rezervasyon yaptığınızda ya da bir promosyon girdiğinizde ilgili satın alma, rezervasyon veya promosyon tamamlanana kadar Kişisel Bilgileri değiştirmeniz veya silmeniz mümkün olmayabilir). Ayrıca veri tabanımızda ve diğer kayıtlarda kalacak ve silinmeyecek olan bilgiler de olabilir. Bunun yanında; yasal, güvenlikle ilgili ya da diğer nedenlerle görmenize izin veremeyeceğimiz belirli bilgiler olabilir.

Kişisel Bilgileriniz, yasal olarak daha uzun süre saklanması gerekmiyorsa, bu Gizlilik Bildiriminde çerçevesi çizilen amaçları tamamen gerçekleştirmek için gerekli süre boyunca muhafaza edilecektir.

Hizmetlerin Küçükler Tarafından Kullanımı

Hizmetler on üç (13) yaş altındaki bireylere yönelik değildir ve onların Hizmetler üzerinden Kişisel Bilgiler vermemeleri rica olunur.

Sınır Ötesi Transfer

Marriott Group global bir kuruluştur ve tüm dünyada hizmet vermektedir. Dünyanın neresinde olursanız olun aynı yüksek kalitede hizmeti alabilmeniz için Hizmetlerle ilgili bilgilerin sınır ötesi paylaşımı gereklidir.  Sonuç olarak, cari kanunlar uyarınca, Hizmetler bağlamında toplanan Kişisel ve Diğer Bilgileri, bilgi koruma standartları sizin ikamet ettiğiniz ülkeden farklı olan ülkelerdeki kurumlarla paylaşabiliriz. Rezervasyon yaparak, bir Marriott tesisinde kalarak veya Marriott markalı bir hizmeti kullanarak, kişisel bilgilerinizi tüm dünyada kullanabileceğimizi kabul etmiş olursunuz.

Bu Gizlilik Bildiriminde Yapılan Güncellemeler

Bu Gizlilik Bildirimini değiştirebiliriz. Bu sayfanın başındaki "Son Güncelleme" ibaresi, bu Gizlilik Bildiriminin ne zaman güncellendiğini gösterir. Yapılan olası değişiklikler, gözden geçirilen Gizlilik Bildirimi, Online Hizmetlerde yayınlandıktan sonra yürürlüğe girer. Bu değişikliklerden sonra Hizmetleri kullanmaya devam etmeniz, yenilenen Gizlilik Bildirimini kabul ettiğiniz anlamına gelir.

Bize Ulaşın

Bu Gizlilik Bildirim ile ilgili sorularınız olursa privacy@marriott.com, veya:

Marriott International, Inc.
Global Compliance, Privacy
10400 Fernwood Road Bethesda, MD 20817
Amerika Birleşik Devletleri adresinden bize ulaşabilirsiniz

E-posta iletişimi her zaman güvenli olmadığı için, bize gönderdiğiniz e-postalarda kredi kartı veya diğer hassas bilgilerinizi paylaşmamanızı rica ederiz.